Особливості та різновиди
Більшість перетворювачів енергії сонячних променів в електричну нині виготовляються із кремнію різного ступеня чистоти. Вона визначається упорядкованістю його молекул у кристалічній решітці. Таким чином, чим вищий ступінь чистоти, тим більша продуктивність пристрою на його основі. Саме ці параметри розподіляють сонячні батареї за їх типами.
Промислове виробництво пропонує нині такі пластини з моно- та полікристалів кремнію, а також тонкоплівкові, в основі яких диселенід індію та міді, телурид кадмію, а також аморфний кремній.
Сонячні елементи полікристалічних сонячних панелей відрізняються тим, що містять багато кристалів. Це з процесом їх виробництва. Замість повільного та вартісного процесу вирощування єдиного кристала, як це робиться при виготовленні монопанелей, тут у ванну з розправленим кремнієм опускається кристалічна «затравка». Охолоджуючи, він формує безліч різноспрямованих невеликих кристалів (звідси і назва елемента – полікристалічний). З застиглої маси нарізаються зливки прямокутної форми, та якщо з них – пластини, у тому числі й виробляють сонячні батареї.
Таким чином, монокристалічні та полікристалічні елементи відрізняються виробничим процесом. У перших вони однорідніші, у других – кристали кремнію проглядаються при найближчому розгляді.
Фотобатареї з полікристалів кремнію з іншими типами сонячних батарей сплутати не можна. Перше, ніж вони відрізняються, так це відтінком поверхні, яка в цих пластинах нерівномірна з синім переливом. Крім того, полікристалічні сонячні батареї легко впізнати за їхньою рівною квадратною формою, що викликано виробничим процесом.
Застосування
Полікристалічні батареї, хоча ККД і поступаються монокристалічні, проте користуються не меншою популярністю. Це пов’язано і з тим, що останнім часом вони за якістю завдяки поліпшенню технології з виробництва ці типи сонячних модулів значно наблизилися.
Сонячні батареї з полікристалів знаходять своє застосування при:
- забезпечення електропостачанням житлових будинків та промислових приміщень;
- освітлення вулиць, парків та приватних володінь;
- живлення електроенергією комплектів мобільного устаткування тощо.
Такі панелі рятують людей, які живуть у віддалених районах, де немає електроліній. Вони не лише забезпечують світлом, а й дають змогу організувати роботу систем життєзабезпечення.
Використовувати модулі можна будь-де. Вони екологічно нешкідливі та не вимагають регулярного обслуговування (крім періодичного звільнення від пилу з лицьового боку), нескладно монтуються та працюють в автономному режимі.
Наприклад, використовуючи сонячні батареї для освітлення та опалення будинку, можна:
- не турбується про його обігрів і самому регулювати температуру в приміщенні;
- не залежати від комунальної служби, сплачуючи великі рахунки за опалення;
- мати запас сонячної енергії, який використовуватиме освітлення та різні побутові потреби.
Крім того, такі пластини відрізняються великим експлуатаційним терміном, тому не виникає проблем з їх обслуговуванням та ремонтом. Вони працюють весь час, навіть коли вітер, дощ та сніг.
Елементи з полікристалів добре показують себе в умовах хмарності та похмурої погоди, оскільки їхня неоднорідна структура ефективно вловлює розсіяне світло. Тому якщо потрібно використовувати альтернативне джерело світла в міжсезоння, свій вибір краще зупинити саме на таких батареях.
При випуску полікристалічних батарей пріоритетне значення надається вихідній потужності, що і впливає на їх розміри. Тому підібрати установку потрібного параметра неважко.
Переваги і недоліки
Головною перевагою цього виду сонячних панелей, звісно, є її вартість. Через особливості виробництва полікристалічний модуль коштує трохи дешевше за монобатарі.
Полікристалічні батареї, хоча вважається, що вони деякою мірою програють монокристалічні, мають свої переваги:
- Можливість виробляти енергію у похмуру погоду (втрати ККД незначні) – це пов’язано зі здатністю різнорідної структури поверхні її осередків вловлювати більше розсіяного світла, чого не може забезпечити рівна поверхня монокремнію;
- Високу щільність заповнення (комірки в корпусі батареї розташовані впритул), тоді як у багатокутних варіантах монокристальних атрибутів обов’язково присутні проміжки. Таким чином, при однакових розмірах цих батарей, перевага за потужністю буде вищою у поліваріанту;
- Невисока ціна – вона пов’язана з тим, що на виробництво полікристалічних моделей витрати порівняно нижчі, ніж на моно.
Полікристалічні батареї можна встановити практично на будь-якій поверхні. Для цього підійде дах будинку. Або виділити окреме місце на присадибній ділянці, де обладнати сонячну електростанцію, використовуючи спеціальні підставки. Монтувати полікристалічні сонячні модулі досить легко. Вони не вимагають додаткових витрат на обслуговування, крім регулярного (кілька разів на рік) чищення від забруднення.
Робочий корпус поверхні модуля розміщують переважно на листі з металу чи пластику. Непогано їх встановити на комір, щоб можна було всю конструкцію автоматично або вручну розгортати, щоб забезпечити більш активне поглинання сонячних променів.
У зв’язку з тим, що ККД полікристалічних панелей приблизно на 5% нижче, ніж монокристалічних, для виробництва певної енергетичної потужності знадобиться їхня більша кількість, ніж монобатарей з такими ж характеристиками. Тому вибір зазвичай здійснюють залежно від площі, яку можна використовувати. Якщо вона значна, то віддають перевагу більш дешевому варіанту полікристалів.
Недоліки полікристалічних сонячних батарей незначні, однак вони є і про них необхідно знати:
- панелі менш стійкі до впливу високих температур, що негативно впливає на ККД конструкції, її довговічність, хоч виробники гарантують її до 25 років. Але оскільки термін служби особливого впливу на їхню продуктивність не надає, увага на ньому не акцентується;
- у даних панелей, як зазначалося, нижче ефективність використання простору. Для отримання тих самих енергетичних показників їм вимагає більша, ніж інших модулів, площа;
- полікристалічні панелі відрізняються неоднорідністю зовнішнього вигляду. Тим не менш, цей недолік при необхідності можна приховати спеціальним покриттям, що просвітлює.
Наша компанія Termico Solar, основним напрямком діяльності якої є проектування та будівництво сонячних електростанцій, завжди може допомогти купити надійний, ефективний та доступний продукт. У нашому каталозі представлені вироби таких відомих виробників, як: Trina Solar, Jinko Solar, Yingli Solar, Amerisolar, Suntech, Risen Energy, Uksol, Lightway та ін.
У нас ви можете підібрати саме ту сонячну батарею, яка задовольнить ваші вимоги найкраще. А якщо сумніваєтеся, то наші фахівці, які добре знаються на всіх нюансах цієї справи, завжди вам допоможуть визначитися з типом модуля для вашого об’єкта.