Мережеві інвертори для сонячних батарей (grid tie, on grid) є завершальним елементом сонячної електростанції. З їх допомогою енергія від сонячних батарей перетворюється на змінний струм 220 В, який надходить у міську мережу і стає доступним користувачеві. Системи, оснащені мережевими інверторами, потрібні в США та європейських країнах.
Призначення приладів
Інвертори для сонячних батарей застосовують у домашніх системах під “зелений тариф”. Також їх впроваджують у великі сонячні системи. Їхній монтаж сприяє зниженню витрати електроенергії в межах 20%. У тих ситуаціях, при яких спостерігається недостатній обсяг енергії, що виробляється, такий прилад може компенсувати її із загальної електромережі.
Підвищена робоча напруга позбавляє користувача потреби у витраті щодо проводів, контролерів і джерел живлення. Вони потрібні як найпростіша альтернативна система електропостачання в тих випадках, коли електроприлади будуть безпосередньо приєднані до перетворювача. Для таких моделей передбачається оснащення звичайними побутовими розетками.
Як працюють інвертори
Фахівці пояснюють принцип роботи таких приладів. Він полягає у функціонуванні паралельно з мережею, але не передбачає використання електробатарів. Обладнанням подібного типу виконується перетворення постійного струму, що виходить від сонячних модулів, змінний струм.
При установці одночасно кількох інверторів є можливість збільшення потужності сонячної електростанції. Вони припиняють свою роботу у разі відсутності електрики внаслідок аварійної ситуації в електромережі. Такий захід передбачено з метою безпеки, захищаючи персонал, який займатиметься відновлювальними роботами лінії електропередачі. За необхідності роботи енергоспоживачів від модулів внаслідок аварійної ситуації слід користуватися мережевим інвертором із резервуванням.
Виходячи з типів приладів, відрізняється їх робота. Моделі без резервування застосовуються на об’єктах, де забезпечується безперебійне електропостачання, коли працює “Зелений тариф” та здійснюється економія електроенергії, яка виробляється власним шляхом. Вироблення струму здійснюється фотомодулями для інвертора, передаючи споживачам. Надлишки надходитимуть до зовнішньої мережі. Підраховано, що ефект перетворення приладу становить 96%.
Також є мережні інвертори із резервуванням. Їх спектр завдань великий, полягає у передачі енергії від мережі в акумуляторну батарею та мережу. Якщо на лінії трапиться аварійна ситуація, пристрій зможе працювати в автоматичному режимі. У цьому плані споживачі харчуватимуться без мережі. Контролер заряду MPPT (Maximum Power Point Tracking), що спричиняє результативність перетворення на рівні 95%.
Переваги обладнання
Мають номінальну потужність, яку можна відстежувати. Напруга на виході невеликих інверторів становить 240 В, а промислових може бути розраховано в межах від 208 до 480 В. Можливе підключення до трифазної мережі. Максимальне ККД – 94-97%. Має ступінь захищеності корпусу від можливого влучення твердих частинок (перша цифра) та води (друга).
Такі пристрої максимально безпечні для користувача. Вони оснащені захистом від замикань та перенапруги. Їх вирізняє висока надійність. Виконується інтелектуальний моніторинг ланцюжками. Це знижує термін локалізації несправностей на 80%. Система природного охолодження забезпечує продовження терміну служби приладів поза приміщеннями.
Професіоналами наголошується на тому, що сонячний інвертор майже не вимагає проведення власником технічних робіт. Виключає це обслуговування відсутність елементів, що піддаються зносу за короткий період. Єдиним моментом буде вимога приділяти увагу очищенню від пилових частинок та інших забруднень. При цьому невчасне очищення приладу не вплине на його працездатність.
Придбання обладнання характеризується нетривалим терміном окупності. Користувач може здійснити продаж надлишкової енергії за “зеленим тарифом”. Виходячи з цього, термін окупності безпосередньо відповідає кількості витраченої енергії та надмірної потужності.
На сьогоднішній день західні виробники пішли шляхом створення додаткових (опціональних) приладів, які обмежують віддачу надлишків електроенергії в мережу (у німецьких моделях передбачена віддача лише 30%). Це пояснюється різницею у вартості кВт*годину спожитого та повернутого електричного струму. Вартість подібних опцій дорога, тому це завдання можна вирішувати за допомогою спеціального універсального контролера, як, наприклад, Wattrouter. На російських ринках пропонуються обладнання подібного типу, які мають функцію зниження генерації у разі появи надлишків електроенергії.
Типи приладів
З позитивного боку серед споживачів зарекомендували себе інвертори мережі Solis. Вони призначені для сонячних електростанцій, що передбачають трифазний вхід. Їх спектр застосування великий, що включає побутові, комерційні та промислові розподільні фотоелектричні системи.
Фахівці зробили прилад згідно з IP65 дизайном, візуально приємний. ККД складає понад 98%. Користувачеві надається можливість контролювати роботу приладу за допомогою інтерфейсів RS485, WIFI та GPRS. Зручність у роботі досягається за рахунок моніторингу Wi-Fi iPhone, Android. Різні рівні безпеки забезпечують тривалий термін служби пристрою.
Вищий параметр надійності показує інвертор SolarEdge SE 7K. Він поєднує найскладнішу технологію цифрового управління з ефективною архітектурою перетворення енергії. За рахунок фіксованої напруги пристрій у будь-яких випадках функціонує на оптимальній вхідній напрузі.
Приймач, який контролює дані, інтегрований з оптимізатором потужності PV модуля. Інформація надходить в інтернет та за допомогою платформи SolarEdge, що дозволяє виконати аналіз продуктивності, виявлення поломок та їх усунення. Здійснити монтаж приладу не складно. Працює пристрій тихо, чим виключаються незручність для користувачів. На житловому ринку обладнання даного виробника має підвищений попит.
Популярністю серед покупців має інвертор HUAWEI SUN2000-33KTL-A30kW. Його ефективність складає 98,6%. Компактність дозволяє оперативно виконати монтаж та приєднання. Ввести в експлуатацію та оновити можна швидко, достатньо одного натискання на кнопку.
Для монтажу у PV системі чудово підійде обладнання SMA ST 7000 TL-20. Власник пристрою може застосувати функцію керування мережею. Технологія Optiflex є критерієм підвищеної гнучкості. Такий прилад необхідно придбати у приватному будинку. Він оснащений стандартним підключенням Sunny Portal через SMA Webconnect.
Параметри вибору
Перед тим, як купити мережевий інвертор, консультанти спеціалізованих магазинів радять визначитися з його потужністю, на яку впливатиме номінальна потужність сонячних панелей. Його робота визначатиметься навантаженням у мережі змінного струму. У зв’язку з цим придбання пристрою із значним запасом потужності є неправильною дією. З покупкою цього приладу можна отримати зелений тариф. Підходити для його придбання потрібно зі знанням справи. Проведення монтажних робіт слід довіряти висококваліфікованим фахівцям.